پیشگیری از عوارض آزاردهنده فصل پاییز,پاییز و آلرژی,آلرژی پاییزی,پیشگیری از آلرژی های پاییزی,قارچ های پاییزی,مایت گرد و غبار,الرژی به پوسته حیوانات خانگی,پیشگیری ار الرژی پاییزی,علائم آلرژی,درمان آلرزی,سلامت خانواده,سلامت خانواده

پاییز و آلرژی,آلرژی پاییزی,پیشگیری از آلرژی های پاییزی
پیشگیری از عوارض آزاردهنده فصل پاییز

ایران مطلب : اگر شما هم مبتلا به آلرژی پاییزی هستید، لازم است در روزهای بادی و مخصوصا صبح ها بیشتر مراقب خود باشید. از آنجایی که گرده درختان و علف ها با باد به این سو و آن سو می روند، روزهای بادی می تواند آزاردهنده ترین روزها برای شما باشد.


پاییز و آلرژی

اگرچه تب یونجه و بسیاری از آلرژی های که از گرده گیاهان و درختان ناشی می شوند مربوط به فصل بهارند، اما آلرژی های فصلی فقط به بهار محدود نمی شوند و ماه های اول پاییز هم از ماه های پرآلرژی سال هستند. سرد شدن ناگهانی هوا در ماه های اول پاییز می تواند تغییراتی را به وجود آورد که به شدت گرده های بهاری آزاردهنده هستند.

آلرژن های (مواد حساسیت زا) ناشی از درختان و علف ها در فصل های بهار، تابستان و پاییز همواره در هوا پراکنده اند. این ذرات می توانند به بینی، چشم، گوش و دهان فرد وارد شده و آغازگر یک واکنش آلرژیکی شدید باشند.

نوع و شدت عملکرد این محرک ها می تواند در فصل های مختلف متفاوت باشد؛ برای مثال در فصل بهار، گرده افشانی درختان متهم ردیف اول است. در ماه های تابستان، مخصوصا تیر و مرداد، گرده های علف ها و در اواخر تابستان و اوایل پاییز، گرده افشانی علف های هرز.
اسپور قارچ ها، آلرژی زا ترین ذرات فصل پاییز اند. آن ها بسیار سبک، کوچک و نفوذ پذیرند و به راحتی به مجاری هوایی و تنفسی افراد وارد می شوند. در طی یک روز پاییزی این اسپورها طی ساعت های گرم روز در بیشتری حد در هوا پراکنده شده و با سرد شدن ساعات روز، یعنی موقع عصر به سطح زمین باز می گردند

یکی از شایع ترین این مواد آلرژی زا، اسپور قارچ ها است که در فصل بهار در هوا آزاد می شود. این ذرات به قدری کوچک و سبک اند که می توانند با آرام ترین باد و نسیم به مناطق دور مهاجرت کنند.

در بسیاری از موارد خود این گرده ها شروع کننده آلرژی اند، اما در افراد مبتلا به آلرژی نیز باعث تشدید علائم می شوند. مخصوصا در مبتلایان به بیماری های تنفسی، مانند مبتلایان به آسم باعث تشدید علائم خواهند شد.

آلرژن های پاییزی

گرده گیاه Ragweed

یکی از مهم ترین مجرمین آلرژی پاییزی گیاهی به نام Ragweed (نوعی ابروسیا) است. این گیاه بیشتر از هر جایی در آمریکای جنوبی، شمالی و غرب میانه می روید.

گرده افشانی این گیاه به ق��ری شدید است که به جرات می توان گفت خود به تنهایی می تواند در تمام افراد مستعد ایجاد آلرژی کند. گرده هایی بسیار کم وزن که قادر اند حتی به فاصله های دور مهاجرت کنند.

قارچ های پاییزی

اگرچه در بخش های مختلف یک کشور، عوامل آلرژی زا با یکدیگر متفاوت اند، اما یکی دیگر از شایع ترین این آلرژن ها اسپورهای قارچ هاست. همانطور که گفتیم اولین حضور این اسپورها در اوایل بهار است. اما این اسپورها تا اولین باران همچنان در گردش اند. قارچ های آزاد کننده این اسپورها در خاک، کودهای کشاورزی و البته برگ هایی که در فصل پاییز روی زمین می ریزند فراوان اند.

در آب و هوای معتدل، اسپورهای قارچ ها با بیشترین توان خود ایجاد آلرژی می کنند. به همین خاطر است که اسپور قارچ ها، آلرژی زا ترین ذرات فصل پاییز اند. آن ها بسیار سبک، کوچک و نفوذ پذیرند و به راحتی به مجاری هوایی و تنفسی افراد وارد می شوند.

در طی یک روز پاییزی این اسپورها طی ساعت های گرم روز در بیشتری حد در هوا پراکنده شده و با سرد شدن ساعات روز، یعنی موقع عصر و غروب آفتاب به سطح زمین باز می گردند.

مایت گرد و غبار

مایت های گرد و غبار (تصویر روبرو) در حقیقت بندپایان میکروسکوپی هستند که در درجه اول از لایه های مرده پوست انسان تغذیه می کنند. این بندپایان در تعداد بالایی در گوشه گوشه خانه ها، مخصوصا در جاهایی که گل و گیاه وجود دارد زندگی می کنند.

مایت ها از شایع ترین علل آلرژی هستند و برای رشد به گرما علاقمندند. بله درست است که در فصل پاییز هوا سرد می شود، اما در حقیقت استفاده از وسایل گرمایشی، زمینه را برای رشد و گسترش مایت ها فراهم می کند.

البته مایت ها در درجه حرارت خیلی خیلی بالا و نیز در شرایطی که رطوبت هوا به کمتر از 70 درصد کاهش پیدا کند می میرند. اما به هر حال زدودن صد در صد آنها از خانه کاری غیر ممکن است، ولی با رعایت تمیزی و گردگیری مرتب وسایل خانه و جاروبرقی کشیدن، می توان میزان آنها را کاهش داد.

پوسته حیوانات خانگی

پوسته حیوانات به تکه های مرده ای از پوست گفته می شود که از بدن حیوانات خانگی جدا شده و در خانه پراکنده می شود. بیش از 30 درصد افرادی که آلرژی فصلی دارند به حیوانات خانگی نیز واکنش آلرژیکی شدید نشان می دهند. آلرژی به حیوانات از حساسیت و واکنش شدید و غیرطبیعی سیستم ایمنی بدن به پوسته، آب دهان و حتی ادرار و مدفوع حیوانات ناشی می شود.

شدت آلرژی یک فرد به حیوانات مختلف می تواند متفاوت باشد. برای مثال معمولا گربه ها نسبت به سگ ها آلرژی زا تر هستند و برخی از نژاد های سگ ها و گربه ها هم آلرژی های شدیدتری نسبت به بقیه ایجاد می کنند.

برای پیشگیری از عوارض آزاردهنده فصل پاییز چه باید کرد؟

اگر شما هم مبتلا به آلرژی پاییزی هستید، لازم است در روزهای بادی و مخصوصا صبح ها بیشتر مراقب خود باشید. از آنجایی که گرده درختان و علف ها با باد به این سو و آن سو می روند، روزهای بادی می تواند آزاردهنده ترین روزها برای شما باشد. لازم است بدانید شدت این گرده ها در هوا، صبح ها بیش از هر زمان دیگر است.

برای مواجهه هرچه کمتر با این مواد آلرژی زا لازم است اقدامات زیر را در پیش بگیرید:

- در صورتی که قصد دارید بین ساعت 5 تا 10 صبح از خانه بیرون بروید، حتما ماسک مناسبی بزنید.

- با شستشوی مرتب لباس هایتان با آب گرم، گرده ها و محرک ها را از روی لباس خودتان بشویید.

- پنجره ها را همواره بسته نگه دارید و از یک تهویه هوای مناسب استفاده کنید.

- برای خشک کردن لباس ها از فضای داخل خانه استفاده کنید و لباس هایتان را روی بند و در هوای آزاد قرار ندهید.

- شاخه ها و برگ های حیاط خانه خود را در فواصل زمانی کوتاه جمع و حرث کنید. البته بهتر است خودتان این کار را انجام ندهید و از کسی که دچار آلرژی نیست بخواهید تا به شما کمک کند.

علائم آلرژی را دست کم نگیرید

اگر با رعایت تمام این احتیاط ها، علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه، خارش و سوزش چشم ها و سایر علائم آلرژی با گذشت روزها همچنان در شما بد و بدتر شد، ممکن است است به فضای خانه هم آلرژی داشته باشید.

حدود 80 درصد از مبتلایان به آلرژی های فصلی دچار مشکلاتی مانند مشکلات خواب، احساس خستگی و بی حالی، اختلالات تمرکز و کاهش عملکرد در مدرسه و محل کار را نیز خواهند داشت.

پس درمان و کنترل علائم، امری مهم و حیاتی خواهد بود. درمان هایی که گاهی به مصرف یک آنتی هیستامین خوراکی کفایت می کند و گاهی اقدامات جدی تری مانند ایمنی درمانی و واکسن های تزریقی نیاز خواهد داشت.

منبع : tebyan.net
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه