اگر دوست دارید تا عید وزنتان را به خوبی و بدون دارو کاهش دهید در این مطلب برای شما روش‌های ساده و بدون عوارضی در نظر گرفته ایم.

www.takroj.ir 300012754

لاغری در یک هفته

 

معلوم است که فردی که وزن بالاتری دارد،در ابتدا مقدار بیشتری از وزن خود را کم خواهد کرد. بهترین راه برای کاهش وزن استفاده از همان راه قدیمی‌یعنی رژیم و ورزش است. همگی ما به دنبال راهی جادوئی هستیم . اما در حقیقت استفاده از قرص‌ها و یا راه‌های سریع نتیجه ای جز بیماری ندارد.

وقتی یک مراسم بزرگ و مهم در پیش رو دارید احتمالا” دلتان می‌خواهد خیلی زود لاغر شوید تا زیباتر و خوش اندام تر به نظر برسید مثلا” حتما” دوست دارید که در یک هفته ۳ کیلو لاغر شوید .

 

حقیقت این است که هیچ رژیمی‌وجود ندارد که بتواند هر هفته ۳ کیلو از وزن واقعی بدن شما را کم کند اما از آنجایی که مقداری از وزن شما واقعی نیست و در واقع وزن آب موجود در بدن شماست شما می‌توانید در یک هفته اول ۳ کیلو وزن کم کنید و کمی‌لاغرتر به نظر برسید اما مسلما” نمی‌توانید به این کاهش وزن سریع ادامه دهید و هفته‌های بعد هم با همین سرعت وزنتان را کاهش دهید .در پائین راه‌هایی آمده است که به وسیله آن می‌توانید به راحتی مقدار زیادی از وزن خود را کم کنید:

 

۱-آب:

قبل از هر وعده غذائی تقریباً نیم لیتر آب بنوشید. این راه می‌تواند وزن شما را کاهش دهد چرا که باعث خوردن کمتر می‌شود. این روش همچنین کمک می‌کند که شما مقدار آب مورد نیاز بدن خود را نیز بنوشید و از خوردن مواد غذائی زیاد جلوگیری می‌کند.

 

۲-مقدار کالری که میخورید را از مقدار کالری مصرفی بدن کمتر کنید.

برای انکه وزن خود را کاهش بدهید، باید میزان کالری که مصرف می‌کنید از میزان کالری موجود در مواد غذائی بیشتر باشد. تمام لحظات زندگی حتی مواقعی که شما خواب هستید بدن شما در حال سوزاندن کالری است. می‌توانید با افزایش میزان فعالیت بدن و کاهش میزان کالری دریافتی بدن،به راحتی وزن خود را کاهش دهید. این روش بهترین روش کاهش وزن و سالم ماندن است. بنابراین غذاهای غیر مفید را از رژیم غذائی خود حذف کرده و جای آن از مواد غذائی سالم و پرخاصیت استفاده کنید.

 

۳-مصرف فیبر را افزایش دهید:

گنجاندن فیبردر رژیم غذائی می‌تواند باعث کاهش وزن شود. همه حبوبات، سبزیجات خام، سبزیجات نیم پز، میوه‌ها ،پاستاهای تهیه شده از آرد گندم ولوبیا منابع غنی فیبر هستند. اگر از ابتدای کار،مقدار زیادی مواد فیبر دار مصرف کنید احتمالاًدچار نفخ،اسهال و باد معده می‌شوید. بنابراین مواد فیبر دار را کم کم به رژیم غذای خود اضافه کنید. افزودن مقدار بیشتری آب به رژیم غذائی خود،کمک زیادی به حضم مواد غذائی فیبر دار می‌کنید.

 

۴-مصرف غذاهای شیرین را متوقف کنید.

با قطع مصرف شکر در رژیم غذائی،به راحتی می‌توانید مقدار زیادی از وزن خود را کاهش دهید. اگر می‌خواهید وزن خود را سریعاً کاهش دهید، از مصرف هرگونه مواد غذائی شیرین خودداری کنید. به این معنا است که هیچ شکری را با قهوه با چای خود نخورید،از مصرف صبحانه‌های شیرین خودداری کنیدو حتی نوشیدنی‌های شیرین را هم کنار بگذاید.

 

•مصرف کربوهیدرات‌ها را متوقف کنید. چرا که در بدن تب��یل به مواد قندی می‌شود و باعث چاقی و اضافه وزن می‌شود. حذف مواد غذائی حاوی کربوهیدرات می‌تواند باعث کاهش وزن شود . امروزه مواد غذائی زیادی وجود دارد که کربوهیدرات آنها حذف شده است . این مواد غذائی تست شده و مورد آزمایش قرار گرفته است.

 

•مواد فیبردار را در رژیم غذائی بگنجانید.

•از میوه و سبزیجات تازه بیشتر استفاده کنید.

•مطمئن شوید که تمام مواد مورد نیاز بدن خود را روزانه مصرف میکنید. حتی میتوانید از شیر و یا لبنیات کم چرب و یا بدون چربی استفاده کنید.

•وزن متناسب با قد خود را کنترل کنید.

 

۵-بسیاری از مردم اطلاع دقیقی از میزان مواد مصرفی مورد نیاز بدن خود ندارند.

در پایین نسبتهای مورد نیاز بدن آورده شده است:

حدود هشتاد گرم گوشت، ماهی و یا مرغ که برابر کف دست است.
بیست و پنج گرم پنیر و یا اندازه شصت دست.
یک قاشق چایخوری کره یا اندازه سر شصت دست.
دانستن میزان دقیق مواد غذایی مورد نیاز بدن می‌تواند کمک زیادی به کم کردن وزن شما کند.

 

•از مصرف غذاهای منجمد خودداری کنید.

•مقدار کالری مورد نیاز بدن خود را هنگامی‌که می‌خواهید وزن خود را کاهش دهید کنترل کنید. رژیم غذائی مناسبی را انتخاب کنید که متناسب میزان کالری دریافتی بدن شما باشد و با کاهش مقدار کالری دریافتی بدن،وزن خود را نیز کاهش دهید.

 

۶-ورزش کنید:

بسیاری از ما معتقدیم که در زندگی پرمشغله امروزه ،ما وقت کافی برای انجام تمرینات ورزشی را نداریم. تمام اینها فقط بهانه است . راه‌های زیادی برای انجام ورزش وجود دارد.

 

برای مثال هنگامی‌که سر کار هستید،به جای استفاده از آسانسور از پله‌ها استفاده کنید و یا قدری دورتر پارک کنید تا بتوانید مسیر کوتاهی را پیاده روی کنید. به جای رفتن به سینما و نشستن روی صندلی می‌توانید به باشگاهی رفته و مشغول بازی‌هایی مانند بولینگ،تنیس و یا بازیهایی که به آنها علاقه دارید شوید.هرگونه ورزشی حتی کوچک می‌تواند برای شما مفید باشد.

 

توجه داشته باشید که هرگونه رژیم غذایی که هیچ سختی نداشته باشد، برای شما بسیار مضر و بی فایده است. اکثر این رژیم‌ها افرادی را که فکر می‌کنند با معجزه می‌توانند لاغر شوند را گول زده و تولید کننده‌های این گونه رژیم‌ها را پولدار می‌کند. آنها به شما خیالاتی را می‌فروشند که پایان راه است.

 

۷-برای کم کردن وزن به فعالیت و تعهد نیاز دارید.

هنگامی‌که شما این تغییرات را در رژیم غذایی خود اعمال کردید،باید ورزشهای لازم را نیز در رژیم خود بگنجانید و مقاومت کنید. نتیجه چنین تغیراتی رسیدن به وزن دلخواه است. در این صورت دوستان و اطرافیان شما این پیشرفت ناگهانی شما را تحسین خواهند کرد.

 

۸-شما باید روی تغییرات مثبتی که کرده اید تمرکز داشته باشید

و هنگامی‌که روی یکی از تغییرات تمرکز کرده اید مطمئن باشید بهترین کاری را که می‌توانستید انجام دهید انجام داده اید و بدانید که بهترین کار است. روی مسایل مثبت تمرکز کنید و از مسایل منفی دوری کنید. بهتر است هر چند وقت یکبار یک روز به خودتان جایزه بدهید . این کار باعث می‌شود انگیزه شما بیشتر شود و تصمیم گیرنده خوبی خواهید شد.

 

توصیه‌های دیگر:

از خوردن غذاهای فراوری شده خودداری کنید . غذاهای فراوری شده درواقع غذاهایی هستند که در کارخانه‌ها تولید می‌شوند . علاوه براین ، در این یک هفته از خوردن نان ، برنج و ماکارونی نیز پرهیز کنید . غذاهای پر از شکر و چربی مثل چیپس و شیرینی را نیز در این هفته کلا” از رژیم غذایی خود حذف کنید .

 

از خوردن غذاهای شور خودداری کنید زیرا نمک آب را در خود ذخیره می‌کند . بنابراین در این هفته به هیچ وجه غذای شور نخورید و سعی کنید برای طعم دادن به غذای خود به جای نمک از ادویه‌ها و طعم دهنده‌های دیگر استفاده کنید.

 

سعی کنید بیشتر سبزیجات مصرف کنید . سبزیجات سرشار از فیبر هستند و کالری بسیار کمی‌دارند و در نتیجه برای کاهش وزن سریع بسیار مفیدند. سعی کنید در این هفته بخش عمده وعده‌های غذایی خود را به خوردن غذاهایی که با سبزیجات تهیه شده اند اختصاص دهید و مقدار زیادی سالاد بخورید اما یادتان باشد که نباید همراه این سالادها از سس‌های پر کالری استفاده کنید .

 

برای میان وعده‌ها فقط میوه بخورید. میوه‌ها هم سیر کننده هستند و هم کم کالری ، بنابراین برای کسانی که رژیم می‌گیرند یک میان وعده عالی محسوب می‌شوند.

 

ورزش کنید . در هر روز ساعت مشخصی را به ورزش کردن اختصاص دهید . ورزش کردن علاوه بر اینکه به کاهش وزن شما کمک می‌کند ، انرژی شما را افزایش می‌دهد و وضعیت عمومی‌بدن شما را نیز بهبود می‌بخشد.

 

 

لاغر شدن اصولی ۳ الی ۵ کیلو در هفته - تصویر 2
لاغر شدن اصولی ۳ الی ۵ کیلو در هفته - تصویر 3