درباره والزارتان Valsartan , درباره والزارتان ,Valsartan,والزارتان Valsartan,عوارض والزارتان ,تداخل های دارویی والزارتان ,مقدار مصرف والزارتان ,اشکال دارویی والزارتان ,مقاله پزشکی

درباره والزارتان ,Valsartan,والزارتان Valsartan,عوارض والزارتان ,تداخل های دارویی والزارتان ,مقدار مصرف والزارتان ,اشکال دارویی والزارتان ,مقاله پزشکی
درباره والزارتان Valsartan

دیووان ( DIOVAN ) همان والزارتان است که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. این دارو همچنین در درمان بیماران مبتلا به نارسایی قلبی و بیمارانی که دچار حمله قلبی شده اند استفاده می شود. در کاهش فشار خون بالا جلوگیری از ( سکته مغزی، حمله قلبی و مشکلات کلیوی ) کمک می کند والزارتان متعلق به یک طبقه از داروها به نام مهار کننده های گیرنده آنژیوتانسین ( ARBs ) است این داروسبب شل شدن رگ های خونی می شود تا خون بتواند راحت تر جریان پیدا می کند.


اگر شما مشکلات زیر را دارید قبل از مصرف دارو با پزشک در میان بگذارید

نارسایی قلب

بیماری های کلیوی

ناخوشی کبد

واکنش غیر معمول و یا آلرژی به والزارتان

باردار و یا تلاش برای باردار شدن

تغذیه با شیر مادر

عوارض دارو

اگر این عوارض را داشتید با پزشک خود در میان بگذارید.

گیجی، سرگیجه، کاهش میزان دفع ادرار، مشکل در تنفس یا بلع، خشونت صدا، ضربان قلب سریع یا نامنظم، تپش قلب، درد قفسه سینه، جوش های پوستی، خارش، تورم ( صورت، لبها، زبان، دستها و پاها ) عوارض جانبی که معمولا به مراقبت های پزشکی نیاز ندارد مانند ( سرفه، کاهش عملکرد جنسی، سردرد، حالت تهوع و یا درد معده ) می باشد.

این دارو اگر در دوران بارداری مصرف شود می تواند عوارض جدی و احتمالا کشنده برای جنین داشته باشد. واکنش های آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است با این حال، اگر شما متوجه هر یک از علائم واکنشهای حساسیتی مانند ( راش، خارش، تورم به خصوص ( صورت، زبان و گلو )، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس شدید باید کمک پزشکی دریافت کنید.

تداخل های دارویی

داروهای ضد فشار خون

دیورتیک ها، به ویژه تریامترن، اسپیرنولاکتون یا آمیلوراید

نمکهای پتاسیم و یا مکمل های پتاسیم

برخی از محصولات دیگر که ممکن است با این دارو تداخل می کنند عبارتند ازaliskiren، لیتیوم، و داروهای که ممکن است سطح پتاسیم در خون را بالا ببرد مانند مهار کننده های ACE از جمله ( بنازپریل، لیزینوپریل، قرصهای جلوگیری از بارداری حاوی drospirenone را افزایش دهد این دارو ممکن است سطح پتاسیم خود را افزایش دهدلذا قبل از استفاده از مکمل های پتاسیم و یا از مشتقات نمک دارای پتاسیم با پزشک خود مشورت کنید .

مراقبت های پرستاری

تغییرات در شیوه زندگی مانند ( برنامه های کاهش استرس، ورزشو تغییر در رژیم غذایی ممکن است اثر بخشی این دارو را افزایش

تست های آزمایشگاهی و یا پزشکی ( مانند عملکرد کلیه، سطح پتاسیم ) باید به صورت دوره ای انجام شده برای نظارت بر پیشرفت خود را و یا اثرات جانبی را چک کنید
در حال مصرف این دارو فشار خون خود را به طور منظم چک کنید.

قرص و کپسول در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری کنید و دور از دسترس کودکان نگه دارید .

این دارو از راه دهان با یک لیوان آب مصرف می کنند. این دارو را می توان با یا بدون غذا مصرف کرد.

در خصوص استفاده این دارو در کودکان با پزشک متخصص اطفال صحبت کنید.

اگر یک دوز از دست داده اید؟

اگر شما یک دوز از دارو را فراموش کردید آن را در اسرع وقت مصرف کنید اگر تقریبا زمان دوز بعدی می باشد آن دوز را نخورید و دوز بعدی را نیز دو برابر یا اضافی مصرف نکنید

مقدار مصرف

الف ) نارسایی قلبی ( كلاس II-IV بر اساس طبقه‌بندی انجمن قلب نیویورك ).

بزرگسالان: شروع با دوز 40 میلی گرم خوراكی دو بار در روز و افزایش آن بر اساس تحمل بیمار به 80 میلی گرم دو بار در روز تا حداكثر 160 میلی‌گرم دو بار در روز.

ب) فشار خون.

بزرگسالان: شروع با دوز 80 میلی گرم به ‌صورت تك درمانی در افرادی كه دچار كاهش حجم نیستند. در این صورت فشار خون باید در عرض دو تا چهار هفته كاهش یابد. در صورت ضرورت كاهش بیشتر در فشار خون دوز دارو می‌تواند به 320 - 160 میلی گرم در روز افزایش یابد یا دیورتیك اضافه گردد (اضافه نمودن دیورتیك اثر بیشتری از افزایش دوز بیشتر از 80 میلی گرم خواهد داشت). دوز معمول 320 - 80 میلی گرم در روز می‌باشد.

پ) كاهش موارد قلبی - عروقی مرگ ناشی از MI در بیماران مبتلا به نارسایی یا اختلال عملكرد بطن چپ.

بزرگسالان: شروع دوز 20 میلی گرم خوراكی دو بار در روز هر چه سریع تر در دوازده ساعت اول و افزایش آن به دوز 40 میلی گرم دو بار در روز طی هفت روز و در نهایت افزایش آن به دوز 160 میلی گرم دو بار در روز بر حسب تحمل بیمار.

مكانیسم اثر

دارو باعث مهار اتصال آنژیوتانسین II به رسپتورهای عضلات صاف عروق و غده آدرنال و در نتیجه مهار اثر سیستم رنین - آنژیوتانسین روی فشار خون می‌شود.

اشکال دارویی

Tablet: 40, 80, 160mg
Capsule: 40, 80, 160mg

منبع : foodregime.com

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه