برای موفقیت در بارداری و تعیین جنسیت جنین باید از زمان تخمک‌گذاری اطلاع داشته باشید.

برترین مجله اینترنتی ایران
مجله زندگی ایده آل: گاهی اوقات برای بعضی از خانم‌ها پیش می‌آید که باوجود تمایل به بچه‌دار شدن، باردار نمی‌شوند. یکی از دلایل این موضوع بی‌توجهی به زمان تخمک‌گذاری است. به همین دلیل متخصصان به خانم‌ها توصیه می‌کنند که در مورد زمان تخمک‌گذاری اطلاعات بیشتری داشته باشند و با توجه به سیکل‌های قاعدگی، این زمان را به درستی تعیین کنند.

برای تعیین زمان تخمک‌گذاری روش‌های مختلفی وجود دارد. افرادی که سیکل‌های قاعدگی منظمی ندارند شاید تعیین زمان تخمک‌گذاری برای‌شان دشوارتر باشد. البته بعضی از روش‌ها ضریب خطای بالاتری دارد اما در اینجا روشی را به شما معرفی می‌کنیم که با خطای کمتری همراه است، به سادگی انجام می‌شود و با دقت بالاتر زمان تخمک‌گذاری را به خانم‌ها نشان می‌دهد.

تخمك‌گذاري در چه روزي از سيكل ماهانه انجام مي‌شود؟

طول يك سيكل طبيعي قاعدگي يعني از اولين روز قاعدگي تا اولين روز قاعدگي بعدي 28 روز است و تخمك‌گذاري در روز چهاردهم اتفاق مي‌افتد اما در افراد مختلف طول سيكل و در نتيجه زمان تخمك‌گذاري متغير است يعني هرچه طول سيكل كوتاه‌تر باشد، تخمك‌گذاري زودتر اتفاق مي‌افتد. روش‌هاي مختلفي براي تعيين زمان تخمك‌گذاري وجود دارد كه شامل اين مواردند:

اندازه‌گيري دماي پايه بدن در حال استراحت: ‌پس از تخمك‌گذاري به‌دليل افزايش هورمون پروژسترون دماي بدن بالا مي‌رود.

بررسي و توجه به ترشحات واژن: درست قبل از تخمك‌گذاري يا حين تخمك‌گذاري ترشحات واژن شفاف و لغزنده مي‌شوند.

بهترین روش تعیین زمان تخمک‌گذاری

انجام سونوگرافي: در اين روش با انجام سونوگرافي‌هاي سريال توسط پزشك زمان تخمك‌گذاري مشخص مي‌شود.

استفاده از كيت‌هاي تعيين زمان تخمك‌گذاري: اين كيت‌ها نسبت به هورمون LH حساس هستند. قبل از تخمك‌گذاري ترشح ناگهاني LH رخ مي‌دهد و اين ترشح ناگهاني با كيت LH در نمونه ادرار قابل تشخيص است پس اين كيت‌ها درست قبل از تخمك‌گذاري وقوع آن را هشدار مي‌دهد.

تخمك‌گذاري چيست؟

در هر سيكل قاعدگي يك تخمك در درون تخمدان به بلوغ مي‌رسد و هنگامي كه اندازه آن به حد معيني رسيد از تخمدان آزاد شده و در درون لوله فالوپ به طرف رحم حركت مي‌كند كه به اين مرحله تخمك‌گذاري مي‌گويند.

 دانستن زمان تخمك‌گذاري چه اهميتي دارد؟

براي آنكه بارداری رخ دهد بايد در مدت دو روز پيش از تخمك‌گذاري تا 24 ساعت پس از آن آميزش انجام شود. پس اطلاع از زمان تخمك‌گذاري به افزايش احتمال بارداري در هر سيكل كمك مي‌كند. همين‌طور با دانستن روز دقيق تخمك‌گذاري مي‌توان شانس تعيين جنسيت فرزند خود را افزايش داد زيرا در زمان تخمك‌گذاري به‌دليل قليايي بودن محيط واژن و احتمال بقاي بيشتر اسپرم‌هاي حاوي كروموزوم y در اين محيط، شانس پسر شدن جنين بيشتر است درحالي‌كه هر چه از زمان تخمك‌گذاري دور شويم محيط واژن اسيدي شده و احتمال بقاي اسپرم‌هاي حاوي كروموزوم x بيشتر شده و شانس دختر شدن جنين بيشتر مي‌شود.

 دقيق‌ترين و بهترين روش براي تعيين زمان تخمك‌گذاري
 
تعيين درجه حرارت پايه و بررسي موكوس واژن دقيق نيستند و اغلب كاربرد عملي ندارند. سونوگرافي نسبتا دقيق‌تر است اما پر هزينه و وقت‌گير است. كيت‌هاي LH نسبت به سونوگرافي ارزان‌تر و در دسترس‌ترند، بدون نسخه در داروخانه‌ها به‌فروش مي‌رسند و داراي دقت بالايي هستند پس استفاده از اين كيت‌ها در مقايسه با ساير روش‌ها بهتر است.

روش استفاده از كيت‌هاي LH چگونه است؟

اين تست به‌صورت روزانه و با استفاده از نمونه ادرار انجام مي‌شود. قبل از انجام تست بايد راهنماي انجام آن به‌طور كامل مطالعه شود. بهتر است مدت كوتاهي قبل از انجام تست از نوشيدن حجم زياد مايعات خودداري شود. طول سيكل قاعدگي در افراد مختلف از 25 تا 35 روز متغير است و بر اين اساس زمان تخمك‌گذاري از روز نهم تا بيست و دوم سيكل متغير است. اگر طول سيكل 28 روز يا بيشتر است، استفاده از كيت LH از روز يازدهم سيكل شروع شده و به‌طور روزانه تا مثبت شدن تست LH ادامه مي‌يابد و اگر طول سيكل از 28 روز كمتر باشد، بهتر است استفاده از كيت LH از روز نهم سيكل آغاز شود. تخمك‌گذاري عموما 14 تا 26 ساعت و تقريبا در تمام موارد در عرض 48 ساعت بعد از مثبت شدن تست رخ مي‌دهد.
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه