ضروری ترین توصیه ها هنگام ضربه مغزی,ضربه‌های عمیق مغزی ،ضربه‌های شدید مغزی ،ضربه‌ مغزی , تشنج, صرع, سردردهای مداوم, عفونت مغزی, فراموشی, عقب ماندگی ذهنی,اختلالات خلقی – روانی,تشنج,سردردهای مداوم,صرع,ضربه‌ مغزی,ضربه‌های شدید مغزی,ضربه‌های عمیق مغزی,عفونت مغزی,عقب ماندگی ذهنی,فراموشی,ایران مطلب

ضربه‌های عمیق مغزی ،ضربه‌های شدید مغزی
توصیه هایی هنگام ضربه مغزی

ایران مطلب : برخورد یک ضربه سخت به سر می تواند مغز را درون جمجمه تکان دهد و موجب کبودی، پارگی عروق خونی و یا آسیب اعصاب مغز شود.. آسیب مغز می تواند بر تفکر و حتی حرکت کردن فرد نیز تاثیر داشته باشد.


ضربه‌های عمیق مغزی زمانی در فرد رخ می‌دهد که فشار بر روی استخوان جمجمه وارد و منجر به شکستگی آن شود که در ابتدا با بی‌هوشی و اختلال سطح هوشیاری ممکن است خود را نشان دهد.

 محمدعلی اکبریان، متخصص مغز و اعصاب گفت: به هر دلیلی که ضربه‌ای به مغز اثابت کرده که این ضربه منجر به تغییر در عملکرد مغز شود را آسیب به مغز یا ضربه مغزی گویند.

وی ادامه داد: شایع‌ترین نوع صدمات وارد شده به مغز را تصادفات رانندگی (خصوصاً موتورسواری) شکل می‌دهد ضربه‌های وارد شده به مغز از شدت خفیف (تکان مغزی است که مشکلی در ساختار مغز ایجاد نمی‌کند) تا شدید را تشکیل می‌دهند ضربه مغزی شدید ممکن است بلافاصله منجر به مرگ فرد شود.

وی تصریح کرد: ضربه‌های عمیق مغزی در حقیقت زمانی رخ می‌دهند که فشاری بر روی استخوان‌های جمجمه وارد و منجر به شکستگی آن شده و یا آسیب‌های ساختاری در مغز ایجاد می‌شود علائم آسیب‌های مغزی بسته به نوع ضربه وارده به قسمت‌های مختلف مغز متفاوت است.

اکبریان افزود: آسیب به مغز ممکن است در ابتدا منجر به بیهوشی و اختلال سطح هوشیاری فرد شود، در صورتی که اختلال سطح هوشیاری فرد بهتر و بیمار هوشیار شود به تدریج ممکن است قسمتی از فعالیت‌های مغزی او از دست برود که فلج مغزی یک طرفه در او پیدا می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر ضربه مغزی شدید باشد منجر به پارگی رگ در مغز شده و خونریزی‌های مغزی را ایجاد می‌کند که این خونریزی‌ها بسیار پراهمیت هستند اگر با منشأ خونریزی شریانی باشد سریعاً منجر به افزایش فشار داخل جمجمه شده که در نهایت مرگ بیمار را درپی خواهد داشت، اما در صورتی که خونریزی با پارگی سیاهرگ‌های مغزی همراه باشد به تدریج و چند روز طول می‌کشد تا این خونریزی زیاد شود و بیمار به آهستگی اختلال سطح هوشیاری و یک طرفه پیدا می‌کند.

وی گفت: آسیب‌های وارده به مغز با انجام معاینه دقیق، سی‌تی‌اسکن و ام‌آر‌‌آی قابل تشخیص هستند تشنج، صرع، سردردهای مداوم، عفونت مغزی، فراموشی، عقب ماندگی ذهنی، اختلالات خلقی – روانی از جمله پیامدهای ضربه به سر هستند که هر یک از این عوارض ممکن است تا پایان عمر همراه بیمار باقی بمانند.

وی اذعان داشت: در صورتی که شخصی ضربه مغزی شد بهترین اقدام اورژانسی این بوده که بلافاصله باید سر او را ثابت نگه داشت و سریعاً به یک مرکز درمانی منتقل کرد.

وی اظهار داشت:‌ اطرافیان فردی که دچار ضربه مغزی شده به این موضوع توجه داشته باشند که به هیچ وجه نباید به بیمار، آب‌میوه و خوراکی بدهند چرا که ممکن است فرد تشنج کرده و خوراکی وارد ریه او شده که در نهایت منجر به خفگی وی شود با توجه به تشخیص و درجه آسیب وارد شده به مغز، پزشک دارو تجویز می‌کند همچنین با توجه به سطح هوشیاری و اختلالات ایجاد شده در مغز بیمار ممکن است جراحی نیاز باشد.

شیوه‌های مراقبتی برای کاهش آسیب‌دیدگی

خوب است بدانید که ضربات خفیف مغزی معمولا احتیاجی به درمان‌های تهاجمی ندارد و معمولا به وسیله استراحت و استفاده از مسکن‌های معمولی بهبود می‌یابد. با این حال این افراد بهتر است که در خانه تحت نظر قرار بگیرند و از نظر بروز علائم جدید کنترل شوند.
دکتر اشرافی با اشاره به مطالب فوق می‌افزاید: در ضربات متوسط و شدید مغزی، تمرکز بر خون‌رسانی کافی به مغز، تنظیم فشار خون و جلوگیری از آسیب‌های بیشتر به مغز و نخاع است. همچنین در این نوع ضربات باید از بروز عوارض ثانویه ناشی از ضربه مغزی از جمله خونریزی مغزی، نرسیدن اکسیژن کافی به مغز و عفونت مغزی جلوگیری کرد. در موارد محدودی نیز انجام عمل جراحی مغز می‌تواند به کاهش عوارض ناشی از ضربه کمک کند. حتی بسیاری از افراد بعد از آسیب‌های مغزی به انجام فعالیت‌های توانبخشی نیاز دارند که هدف از آن بهبود توانایی‌های فرد در انجام فعالیت‌های روزانه است.

منبع : hidoctor.ir
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه