ارتباط افسردگی با بیماری «کرون» , پزشکان هشدار دادند افسردگی ممکن است خطر شروع بیماری روده‌ای «کرون» را در مبتلایان به اختلال روده ملتهب افزایش دهد.

افسردگیفبیماره ای کرون،احساس ناامیدی،علائم کرون،احساس ناراحتی،بيماري التهابي مزمن،زخم شديد مخاط روده،سلامت روان

پزشکان هشدار دادند افسردگی ممکن است خطر شروع بیماری روده‌ای «کرون» را در مبتلایان به اختلال روده ملتهب افزایش دهد. در این بررسی حدود 3150 بیمار مبتلا به کرون پرسش‌هایی را در مورد بیماری‌شان، درمان آن و تاثیر بیماری بر زندگی‌شان پاسخ دادند.

همچنین از آنان اطلاعاتی درباره اینکه چه زمان‌هایی احساس ناامیدی، ناراحتی و بی‌ارزش‌بودن دارند، پرسیده شد.

«لاورینس گاینس» از دانشگاه واندربیلت در ایالت تنسی آمریکا و محقق ارشد این مطالعه گفت:‌ بیمارانی که بیشترین میزان افسردگی را داشتند 50 درصد بیشتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به بیماری کرون بودند.

 به این ترتیب که در بیماران افسرده‌تر احتمال بروز علائم کرون طی 12 ماه آینده بیشتر بود. همچنین پزشکان پس از آنکه فاکتورهای خطرزای دیگر را بررسی کردند دریافتند ارتباط بین افسردگی و شروع بیماری کرون به میزان قابل‌توجهی وجود دارد.

 در حالی‌ که در این مطالعه ارتباط بین علائم افسردگی و خطر فزاینده بیماری کرون مشخص شده رابطه علت - معلولی آن هنوز آشکار نشده است.

 لاورنس گاینس همچنین گفت:‌ مطالعات ما نشان می‌دهد احساس ناراحتی، تنها بودن و بی‌ارزش بودن می‌تواند بر افزایش خطر ابتلا به بیماری کرون در مبتلایان اختلال روده ملتهب تاثیر بگذارد.

 به نقل از هلث‌دی‌نیوز، با توجه به این یافته‌ها پزشکان باید در مورد افسردگی بیمارانشان و چگونگی تاثیرگذاری آن بر زندگی آنان توجه بیشتری داشته باشند.

 گفتنی است کرون يک بيماري التهابي مزمن است که قسمت هاي مختلف دستگاه گوارش از دهان تا مقعد را درگير مي کند و باعث التهاب و زخم شديد مخاط روده مي شود که گاه به انسداد کامل يا نسبي روده منجر مي شود.

منبع : ایسنا
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه